Szukaj
Ankieta - akcje spółek

  Jakie akcje z WIG20 posiadasz?

  • BZ WBK
  • ENEA
  • LOTOS
  • ORANGE
  • TAURON

  Zobacz wyniki

  Terminem finanse określamy proces gromadzenia, rozporządzania i wydawania pieniędzy. Co ciekawe, tym jednym terminem określimy zarówno kieszonkowe nastolatka jak i budżet całego państwa. Finanse dzielimy na przedmiotowe i podmiotowe. W przypadku finansów podmiotowych możemy wyróżnić finanse publiczne, finanse banków, przedsiębiorstw i ubezpieczeń, a także finanse gospodarstw domowych. Skupmy się na finansach publicznych oraz na finansach gospodarstw domowych. Finanse publiczne to wszystkie zgromadzone środki publiczne. Odpowiada za nie odpowiednie ministerstwo, jednak to jak zostaną one użyte leży także w gestii samorządów terytorialnych. Mogą one dowolnie rozporządzać zgromadzonymi środkami. Co ciekawe do podmiotów tworzących sektor finansów publicznych należą także ZUS, KRUS oraz NFZ czy PAN. Osoby odpowiedzialne za finanse publiczne zarządzają także długiem publicznych, a także zajmują się pożyczkami zaciągniętymi przez państwo. Jak widać wiele instytucji zajmuje się finansami publicznymi, natomiast równie ważny jest budżet domowy. Finanse gospodarstw domowych, zarządzane są przeważnie przez jedną osobę, choć ważne decyzje podejmowane są przez oboje małżonków. Należy wiedzieć, że finanse gospodarstwa domowego są tak samo ważne jak cały budżet państwa, ponieważ to od budżetu podstawowej komórki społecznej, zależy funkcjonowanie całego państwa. Część finansów gospodarstwa domowego, zostaje przekazana do ZUS na przyszłą emeryturę, następna część stanowi podatek dochodowy. Ostatnia część to pieniądze, które realnie trafiają do każdego pracownika w Polsce. letteramagica.pl

Archive for the ‘ekonom’ Category

Kredyt samochodowy

Zakup samochodu wymaga posiadania odpowiednio wysokich funduszy przeznaczonych na ten cel. Niestety, bardzo mało osób mogłoby sobie pozwolić na dokonanie zakupu pojazdu, gdyby nie oferta kredytowa banków. Najczęściej osoby chcące posiadać nowy samochód decydują się na wybór kredytu ogólnego, który może być wykorzystany w każdym celu, nie tylko do zakupu określonego pojazdu, lecz także do kupienia sprzętu elektronicznego, sfinansowania sobie wycieczki czy zakupu wyposażenia domowego. Warto jednak rozważyć bardzo atrakcyjną w przypadku ofert wielu banków propozycję wzięcia kredytu samochodowego, stworzonego przede wszystkim z myślą o osobach, którym zależy na uzyskaniu pomocy finansowej w celu kupienia sobie pojazdu. Choć sama nazwa kredytu odnosi się wyłącznie do samochodu, warto mieć na uwadze, że z niego skorzystać mogą także osoby, które chciałyby zakupić inny pojazd, z wyłączeniem pojazdów przemysłowych i rolniczych. Bardzo często kredyt ten wykorzystywany jest nie tylko do zakupu samochodów, lecz także motorów czy motocykli. Kredyt samochodowy może zostać wydany osobie ubiegającej się o niej na określonych warunkach, po wcześniejszym przedstawieniu stosownych dokumentów. Podpisywana umowa zobowiązuje obie strony do przestrzegania wszystkich zasad, z czego najważniejsza dotyczy terminowości. Osoba spłacająca kredyt powinna być świadoma tego, że bardzo ważna w przypadku każdego kredytu jest terminowość, która zagwarantuje uniknięcie poważnych problemów prawnych wynikających z naruszenia zasad umowy.

Spółki

Spoglądając na loga różnych znanych firm, widzimy, że oprócz nazwy, znajdują się na nich jakieś tajemnicze skróty. Skróty te napisane są mniejszymi literami, które przedzielają kropki. Przedsiębiorstwa, w nazwach których występują owe tajemnicze skróty, są spółkami. Najczęściej chodzi o tak zwane spółki akcyjne, spółki cywilne i spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Co to są spółki? Zakładanie spółek to nic innego jak łączenie wspólnych sił i kapitałów wielu ludzi, po to by odnieść jak największy sukces w biznesie. Do spółek wstępują tak zwani wspólnicy, którzy postanawiają generować wspólne zyski. Istnieje wiele rodzajów spółek. Spółkę tworzą najmniej dwie osoby. Jedynym wyjątkiem jest tu jednoosobowa spółka skarbu państwa. Jednym z rodzajów spółek jest osobowa spółka cywilna. Szczegółowe zasady działania tej i innych spółek, opisuje kodeks spółek handlowych. Ten rodzaj spółki realizują małe firmy, w których pracują niezbyt liczne grupy ludzi. Będąc wspólnikiem takiej spółki, w razie jakichś nieuregulowanych zobowiązań, każdy odpowiada własnym majątkiem. Obroty spółkami tego typu są równie częste co sprzedaż spółek jawnych. Zanim więc zdecydujemy się na wspólne generowanie zysków musimy dobrze zastanowić się nad doborem wspólników.

Własny biznes

Kto nie ryzykuje, ten nic nie ma, mówią wszyscy ci, którzy decydują się na własny biznes. To samo mogą powiedzieć wszyscy ci, którzy decydują się na zakładanie spółek. Za wspólników nigdy nie można być do końca pewny, a za powodzenie i pomyślność spółek – tym bardziej. Obroty spółkami to transakcje handlowe, które zwykłemu człowiekowi nie mającemu nic wspólnego z wielkim biznesem, trudno czasami zrozumieć. O spółkach wiemy tyle, że jednym przyniosły one krociowe zyski, inni stracili całe majątki przez nieuczciwych wspólników. Przysłowie „mówiły jaskółki, że nie dobre są spółki” nie wzięło się znikąd. Wygląda na to, że trzeba się dobrze zastanowić, zanim dobierze się kogoś do spółki. Prawo określające działanie spółek jest bardzo złożone i ma swoją wielowiekową tradycje. Dziś najbardziej znane rodzaje spółek to: spółka akcyjna, spółka cywilna, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, spółka komandytowa i spółka partnerska.

Coraz więcej przedsiębiorstw decyduje się obecnie na pracę w charakterze spółek. Spółkami są zarówno niewielkie podmioty gospodarcze, jak i olbrzymie przedsiębiorstwa działające na obszarze całego kraju. Osoby uprawiające tak zwane wolne zawody, mogą zrzeszać się w spółki o charakterze partnerskim.

Kupno spółek

Kupno spółek to bardzo poważna transakcja, której skutki są nieodwracalne. Spółek nie kupuje się jak przedmioty, które można wymienić lub wyrzucić, gdy dojdzie się do wniosku, że zakup był nie potrzebny lub nieudany. Przed zakupieniem spółki trzeba się upewnić co do tego, kto jest jej rzeczywistym właścicielem. Obroty spółkami są bardzo częste i może się okazać, że spółka, o którą nam chodzi jest w innych rękach, niż wygląda to na pierwszy rzut oka. Sprzedaż spółek prowadzona jest na porządku dziennym, trzeba o tym pamiętać, przed przystąpieniem do ostatecznej transakcji. Przed takim zakupem trzeba upewnić się także co do tego, jakie osoby mają prawa do akcji i udziałów w spółce, która wpadła nam w oko. Udziałowcy spółki są jej właścicielami a akcjonariusze mogą dochodzić później swoich praw. Ostrożność przy kupnie to zasada, która obejmuje wszystkie rodzaje spółek.

Niezależnie od tego, czy chcemy kupić spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, czy spółkę akcyjną, powinniśmy dobrze zbadać jej dotychczasowe dzieje. Sprzedający spółkę mają na celu swój interes, a kupujący swój, o tym też nie wolno zapominać. Warto w tym temacie skorzystać z rad doświadczonych ekonomistów i osób, dla których inwestycje w spółki to chleb powszedni.

Przeobrażenia spółek

Bardzo często różne spółki ulegają najróżniejszym przeobrażeniom, sprzedażom i przekazaniom, z tego też powodu jeżeli chcemy nabyć od kogoś spółkę, musimy się odpowiednio zorientować czy osoba, która podaje się za jedynego właściciela jest prawdziwym właścicielem. Lepiej jest dmuchać na zimne i uniknąć kłopotów, bo jeśli chodzi o kupowanie spółek czy ich przejmowanie nie jest najtańszą rzeczą, no chyba że ktoś kupuje bardzo zadłużone spółki. Jeśli mamy do czynienia z bardzo dużym zadłużeniem, często właściciele czyli rada nadzorcza decyduje się nawet na oddanie określonej firmy – spółki za darmo dla innej korporacji. Często na przejęcie firm decyduje się konkurencja, bo jest to dla nich jak najbardziej na rękę, pozbywają się konkurencji, jak również za niewielką opłatą mogą uzyskać nowe pomieszczenia i firmę, która po niewielkich zmianach będzie przynosiła znaczne zyski.

Przejęcie takich firm nie jest dużym problemem, szczególnie, że jeśli chcemy pozbyć się wszelkich formalności, możemy zatrudnić do tego rodzaju spraw profesjonalne firmy.

nauka i biznes tematy ekonom przetargi szansa dla biznesu zalozenie firmy z przyjacielem jak wybrac konto osobiste w biznesie licza sie negocjacje import czyli poszukiwanie nowych produktow d 2 tematy ekonom d 2 pierwsze kroki z wlasna firma nie boj sie o swoj kredyt ekonomia panstwa darmowe czy platne konto bankowe banki w sluzbie ekonomii d 3 tematy ekonom d 3 skomplikowany swiat biznesu domowy budzet dzialy ekonomii wlasny sklep internetowy uslugi biur rachunkowych i doradcow ekonomicznych d 4 tematy ekonom d 4 kredyt samochodowy spolki wlasny biznes kupno spolek przeobrazenia spolek d 5 tematy ekonom d 5 forma spolki handel spolkami sprzedam kupie spolke sprzedaz przez internet bankowosc elektroniczna d 6 tematy ekonom d 6 dobra znajomosc matematyki serwisy aukcyjne bankomaty i terminale kredyty a dzisiejsze czasy kredyt gotowkowy czy dobry pomysl d 7 tematy ekonom d 7 kredyty a internet wyscig bankow kredyty hipoteczne oprocentowanie chwiejna sprawa porownaj oferty d 8 tematy ekonom d 8 bik doradca bankowy pomoze kredyt na samochod kredyt dla pracownikow ze sluzby zdrowia chwilowki d 9 tematy ekonom d 9 pozyczki prywatne provident kredyt konsolidacyjny kredyt rodzina na swoim kredyty refinansowe d 10 tematy ekonom d 10 kredyty odnawialne pozyczki spolecznosciowe kredyty dla firm postep techniczny kryzys w gospodarce d 11 tematy ekonom d 11 kredyt na firme rozne internetowe biznesy ekonomiczne kierunki studiow biznes i przedsiebiorczosc handel online d 12 tematy ekonom d 12 czym warto handlowac handlujemy w sieci ksiegowosc w firmie wcale nie taka trudna miedzynarodowe fast foody gdy prowadzisz wlasna dzialalnosc d 13 tematy ekonom d 13 franczyza czyli szukamy partnera biznesowego wspolnik w biznesie swiatowy biznes a mowily jaskolki czym warto handlowac w internecie d 14 tematy ekonom d 14 postaw na fachowe biuro rachunkowe konto oszczedzajace dysponowanie pieniedzmi konto w banku dysponowanie finansami d 15 tematy ekonom d 15 finanse rodziny ile miesiecy odlozyc jak dbac o wlasny budzet ile kosztuje promocja w biznesie promocja w biznesie d 16 tematy ekonom d 16 etyka w biznesie teoria a biznes praca w polskich firmach obciazenia biznesu w polsce srodki z unii na start d 17 tematy ekonom d 17 pierwszy biznes ze wsparciem uniwersalny biznes pierwszy biznes sprawdz czy jestes dobrym inwestorem jak zarzadzac domowym budzetem d 18 tematy ekonom d 18 ksiazki pomocne w kwestiach finansowych slow kilka o kryzysie dzisiaj trzeba miec leb do finansow zrozumienie gospodarki da ci duzo pieniedzy ekonomia stanowi podstawe udanego biznesu d 19 tematy ekonom d 19 biznes na trudne czasy spirala wzrostu kredyt na dom kiedy najlepiej rozpoczac prowadzenie wlasnej dzialalnosci dlaczego ziemia sie oplaca d 20 tematy ekonom d 20 jak w mily sposob mnozyc swoje pieniadze biuro rachunkowe zarabianie w sieci sposoby zarabiania w internecie firma w internecie