Szukaj
Ankieta - akcje spółek

  Jakie akcje z WIG20 posiadasz?

  • BZ WBK
  • ENEA
  • LOTOS
  • ORANGE
  • TAURON

  Zobacz wyniki

  Terminem finanse określamy proces gromadzenia, rozporządzania i wydawania pieniędzy. Co ciekawe, tym jednym terminem określimy zarówno kieszonkowe nastolatka jak i budżet całego państwa. Finanse dzielimy na przedmiotowe i podmiotowe. W przypadku finansów podmiotowych możemy wyróżnić finanse publiczne, finanse banków, przedsiębiorstw i ubezpieczeń, a także finanse gospodarstw domowych. Skupmy się na finansach publicznych oraz na finansach gospodarstw domowych. Finanse publiczne to wszystkie zgromadzone środki publiczne. Odpowiada za nie odpowiednie ministerstwo, jednak to jak zostaną one użyte leży także w gestii samorządów terytorialnych. Mogą one dowolnie rozporządzać zgromadzonymi środkami. Co ciekawe do podmiotów tworzących sektor finansów publicznych należą także ZUS, KRUS oraz NFZ czy PAN. Osoby odpowiedzialne za finanse publiczne zarządzają także długiem publicznych, a także zajmują się pożyczkami zaciągniętymi przez państwo. Jak widać wiele instytucji zajmuje się finansami publicznymi, natomiast równie ważny jest budżet domowy. Finanse gospodarstw domowych, zarządzane są przeważnie przez jedną osobę, choć ważne decyzje podejmowane są przez oboje małżonków. Należy wiedzieć, że finanse gospodarstwa domowego są tak samo ważne jak cały budżet państwa, ponieważ to od budżetu podstawowej komórki społecznej, zależy funkcjonowanie całego państwa. Część finansów gospodarstwa domowego, zostaje przekazana do ZUS na przyszłą emeryturę, następna część stanowi podatek dochodowy. Ostatnia część to pieniądze, które realnie trafiają do każdego pracownika w Polsce.

Archive for the ‘ekonom’ Category

Skomplikowany świat biznesu

Świat biznesu dla bardzo wielu z nas może się wydać skomplikowany. W zasadzie można powiedzieć, że rzeczywiście tak jest. Rządzą nim bowiem dziwne często prawa i nie rzadko jedno wydarzenie może zaważyć na kilku kolejnych. Nie brakuje jednak w tym świecie osób, które doskonale dają sobie radę. Mogą oni tam przetrwać dzięki temu, że dokładnie poznają prawa, które kierują tym światem. Dzięki temu wiedzą też jak się zachować w każdej niemal sytuacji, dlatego też chcąc podążać ich śladem, należy się od nich uczyć. Bardzo wiele jest osób, które odniosły sukces chociażby na giełdzie czy też prowadzą chwytliwą działalność gospodarczą, która cieszy się dużą popularnością. Trzeba mieć więc dobry pomysł i powoli go rozkręcać, aby następnie cieszyć się owocami swojej pracy. Oprócz tego warto zaznaczyć, że świat biznesu jeżeli się już w niego wniknie wcale nie jest nadto skomplikowany. Wówczas wiemy już dokładnie, jak postępować w każdej sytuacji. Trzeba przyznać, że czasem z pozoru dla wszystkich głupi pomysł okazuje się tym najlepszym, gdyż ludzie są różni i nie zawsze coś co wydaje nam się nieciekawą działalnością gospodarczą okazuje się taką w rzeczywistości. Z biznesem trzeba więc zawsze próbować, a wtedy z pewnością trafimy w sedno.

Domowy budżet

Dzisiejszy świat oferuje nam szereg różnych udogodnień i przywilejów, które znacznie mogą polepszyć komfort naszego życia. Każdy z nas ma dzisiaj możliwość założenia własnej firmy, własnego biznesu. Niewątpliwie takie rozwiązanie wiąże się z finansami, z którymi każdy z nas styka się na co dzień. Własnej działalności gospodarczej obejmują finanse prywatne, które obejmują między innymi rozwój takiej działalności czy też sposoby pozyskania kapitału. Jednak każdy z nas, kto nie ma opcji by założyć własną działalność gospodarczą, fundusze na życie może pozyskać w inny sposób. dzięki pracy zarobkowej, mamy do dyspozycji finanse domowe. Tego typu finanse dotyczą również renty czy emerytury. Pieniądze te możemy wydawać przede wszystkim na różne dobra domowe i usługi, typu edukacja czyli książki i inne elementy edukacyjne dla dzieci, jak również i na samochód. Bardzo dobrym pomysłem może okazać się również inwestowanie papierów wartościowych, czy gra na giełdzie. Dzięki temu możemy jeszcze bardziej zwiększyć zyski i nasz domowy budżet z pewnością ulegnie zmianie i poprawie. Warto więc się nad takim rozwiązaniem zastanowić, a z pewnością przyniesie nam mnóstwo satysfakcji i jeszcze więcej korzyści.

Działy ekonomii

Ekonomia jest nauką tak dalece rozwiniętą, że obejmuje swoim znaczeniem znaczny obszar wiedzy oraz działalności. Dbając o precyzję, podzielono więc takową na różne podkategorie, dzięki którym można nieco bardziej skupić się na poszczególnych zagadnieniach wchodzących w obręb tej nauki. Jednym z takich działów jest mikroekonomia. Można więc domyślić się, że takowa swoim działaniem będzie obejmowała niewielki obszar. Mikroekonomia dotyczy więc gospodarstw domowych. To właśnie ona dotyczy nas, jako rodzin oraz naszego rodzinnego budżetu. Nieco innym działem, obejmującym o wiele szersze pole działania są Międzynarodowe Stosunki Gospodarcze czy też gospodarka światowa. A więc w tym przypadku nietrudno się domyślić, że chodzi o gospodarkę na całym świecie. Nieraz bowiem następuje wymiana towarów pomiędzy krajami i w tym wypadku trzeba analizować produkcję biorąc pod uwagę cały świat. Ekonomia pozytywna to z kolei takie stwierdzenie, które objaśnia funkcjonowanie gospodarki biorąc pod uwagę subiektywny system wartościowania. Tak więc jak widać, działy ekonomi są naprawdę różne i każdy z nich dotyczy czegoś innego. Te, które tutaj przedstawiono, to tylko kropla w morzu, ponieważ jest ich o wiele więcej.

Własny sklep internetowy

Jedną z nich jest na przykład otworzenie sklepu internetowego. Na taki pomysł wpada coraz to więcej osób. Wszystko dlatego, że stworzenie sklepu internetowego tak naprawdę nie jest, aż taką trudną sprawą. Oczywiście wymaga poświęcenia odpowiedniej ilości czasu oraz pieniędzy, jednak nie jest to otwieranie ośrodka zdrowia czy produkcji. Jeżeli, więc zastanawiamy się nad otworzeniem własnego sklepu to nie bójmy się porażki. Nie jest to aż tak trudnego, że mogłoby nam się nie powieść. Najważniejsze jest zaopatrzenie się w odpowiedni towar, który będziemy chcieli w takim sklepie sprzedawać. Oczywiście trzeba również wykonać sam sklep. Tym powinni zająć się już specjalisty. Wiele firm oferuje już gotowe sklepy internetowe. Jeżeli zależy nam na tym, by sklep ten wyglądał dokładnie tak jak to sobie obmyśliliśmy, wówczas musimy zamówić projekt w firmie, która zajmuje się wykonywaniem sklepów internetowych. Jeżeli będziemy mieli towar i sklep internetowy to dalej nie powinno być żadnych trudności. Wystarczy sprzedawać. Oczywiście nie można zapomnieć również o działaniach marketingowych, które dla takiego sklepu internetowego są niezwykle ważne.

Usługi biur rachunkowych i doradców ekonomicznych

Jeśli prowadzimy firmę musimy prowadzić również zajmować się rachunkowością. Z tego powodu konieczne jest korzystanie z usług księgowych lub biur rachunkowych. Wybór sposobu prowadzenia ksiąg rachunkowych w naszej firmie w znacznym stopniu powinien zależeć od wielkości posiadanej przez nas firmy oraz od rodzaju prowadzonej działalności. W przypadku firm produkcyjnych, gdzie konieczne jest prowadzenie wielu, skomplikowanych działań rachunkowych, konieczne jest zatrudnianie księgowej na stałe. Niewiele firm produkcyjnych decyduje się na korzystanie z obsługi prowadzonej przez biura rachunkowe. W takim przypadku konieczne jest wysyłanie wielu dokumentów do biura, w celu ich rozliczenia, co nie zawsze możliwe jest do wykonania na bieżąco. Gdy mamy do czynienia z firmami jakie działają w usługach, czy sprzedaży, biuro rachunkowe jest rozwiązaniem, które pozwala na znaczne zmniejszenie kosztów związanych z zatrudnianiem księgowej. Zawsze możemy również decydować się na takie rozliczanie naszych ksiąg rachunkowych, jak ryczałt. Przy wyborze takiego sposobu prowadzenia rachunkowości w firmie, nawet niewielka wiedza pozwala na samodzielne poradzenie sobie z takimi rozliczeniami, co pozwala również zmniejszyć koszty zatrudniania zewnętrznych firm.

nauka i biznes tematy ekonom przetargi szansa dla biznesu zalozenie firmy z przyjacielem jak wybrac konto osobiste w biznesie licza sie negocjacje import czyli poszukiwanie nowych produktow d 2 tematy ekonom d 2 pierwsze kroki z wlasna firma nie boj sie o swoj kredyt ekonomia panstwa darmowe czy platne konto bankowe banki w sluzbie ekonomii d 3 tematy ekonom d 3 skomplikowany swiat biznesu domowy budzet dzialy ekonomii wlasny sklep internetowy uslugi biur rachunkowych i doradcow ekonomicznych d 4 tematy ekonom d 4 kredyt samochodowy spolki wlasny biznes kupno spolek przeobrazenia spolek d 5 tematy ekonom d 5 forma spolki handel spolkami sprzedam kupie spolke sprzedaz przez internet bankowosc elektroniczna d 6 tematy ekonom d 6 dobra znajomosc matematyki serwisy aukcyjne bankomaty i terminale kredyty a dzisiejsze czasy kredyt gotowkowy czy dobry pomysl d 7 tematy ekonom d 7 kredyty a internet wyscig bankow kredyty hipoteczne oprocentowanie chwiejna sprawa porownaj oferty d 8 tematy ekonom d 8 bik doradca bankowy pomoze kredyt na samochod kredyt dla pracownikow ze sluzby zdrowia chwilowki d 9 tematy ekonom d 9 pozyczki prywatne provident kredyt konsolidacyjny kredyt rodzina na swoim kredyty refinansowe d 10 tematy ekonom d 10 kredyty odnawialne pozyczki spolecznosciowe kredyty dla firm postep techniczny kryzys w gospodarce d 11 tematy ekonom d 11 kredyt na firme rozne internetowe biznesy ekonomiczne kierunki studiow biznes i przedsiebiorczosc handel online d 12 tematy ekonom d 12 czym warto handlowac handlujemy w sieci ksiegowosc w firmie wcale nie taka trudna miedzynarodowe fast foody gdy prowadzisz wlasna dzialalnosc d 13 tematy ekonom d 13 franczyza czyli szukamy partnera biznesowego wspolnik w biznesie swiatowy biznes a mowily jaskolki czym warto handlowac w internecie d 14 tematy ekonom d 14 postaw na fachowe biuro rachunkowe konto oszczedzajace dysponowanie pieniedzmi konto w banku dysponowanie finansami d 15 tematy ekonom d 15 finanse rodziny ile miesiecy odlozyc jak dbac o wlasny budzet ile kosztuje promocja w biznesie promocja w biznesie d 16 tematy ekonom d 16 etyka w biznesie teoria a biznes praca w polskich firmach obciazenia biznesu w polsce srodki z unii na start d 17 tematy ekonom d 17 pierwszy biznes ze wsparciem uniwersalny biznes pierwszy biznes sprawdz czy jestes dobrym inwestorem jak zarzadzac domowym budzetem d 18 tematy ekonom d 18 ksiazki pomocne w kwestiach finansowych slow kilka o kryzysie dzisiaj trzeba miec leb do finansow zrozumienie gospodarki da ci duzo pieniedzy ekonomia stanowi podstawe udanego biznesu d 19 tematy ekonom d 19 biznes na trudne czasy spirala wzrostu kredyt na dom kiedy najlepiej rozpoczac prowadzenie wlasnej dzialalnosci dlaczego ziemia sie oplaca d 20 tematy ekonom d 20 jak w mily sposob mnozyc swoje pieniadze biuro rachunkowe zarabianie w sieci sposoby zarabiania w internecie firma w internecie