Szukaj
Ankieta - akcje spółek

  Jakie akcje z WIG20 posiadasz?

  • BZ WBK
  • ENEA
  • LOTOS
  • ORANGE
  • TAURON

  Zobacz wyniki

  Terminem finanse określamy proces gromadzenia, rozporządzania i wydawania pieniędzy. Co ciekawe, tym jednym terminem określimy zarówno kieszonkowe nastolatka jak i budżet całego państwa. Finanse dzielimy na przedmiotowe i podmiotowe. W przypadku finansów podmiotowych możemy wyróżnić finanse publiczne, finanse banków, przedsiębiorstw i ubezpieczeń, a także finanse gospodarstw domowych. Skupmy się na finansach publicznych oraz na finansach gospodarstw domowych. Finanse publiczne to wszystkie zgromadzone środki publiczne. Odpowiada za nie odpowiednie ministerstwo, jednak to jak zostaną one użyte leży także w gestii samorządów terytorialnych. Mogą one dowolnie rozporządzać zgromadzonymi środkami. Co ciekawe do podmiotów tworzących sektor finansów publicznych należą także ZUS, KRUS oraz NFZ czy PAN. Osoby odpowiedzialne za finanse publiczne zarządzają także długiem publicznych, a także zajmują się pożyczkami zaciągniętymi przez państwo. Jak widać wiele instytucji zajmuje się finansami publicznymi, natomiast równie ważny jest budżet domowy. Finanse gospodarstw domowych, zarządzane są przeważnie przez jedną osobę, choć ważne decyzje podejmowane są przez oboje małżonków. Należy wiedzieć, że finanse gospodarstwa domowego są tak samo ważne jak cały budżet państwa, ponieważ to od budżetu podstawowej komórki społecznej, zależy funkcjonowanie całego państwa. Część finansów gospodarstwa domowego, zostaje przekazana do ZUS na przyszłą emeryturę, następna część stanowi podatek dochodowy. Ostatnia część to pieniądze, które realnie trafiają do każdego pracownika w Polsce.

Archive for the ‘ekonom’ Category

Etyka w biznesie

Tytuł tego artykułu zapewne przypomina wam przede wszystkim tytuł jakiejś książki, którą przyszło wam poznawać podczas nauki w szkole średniej i nie macie rację. W tym tekście jednak postaramy się wam dokładnie zaznaczyć to, czy etyka w biznesie rzeczywiście istnieje i ma prawo bytu. Cóż, nie zastanawiając się zbyt długo nad tym i nie zastanawiając dziwnych tez powiem wam, że etyka w biznesie raczej na pewno nie występuje. Biznes rządzi się swoimi prawami – prawami, które nie pozwalają na to, by działać etycznie. Kłamstwa, wykradanie informacji, kopiowanie pomysłów, odbieranie pracowników i wiele innych czynników towarzyszy światowemu biznesowi. Żyjemy w świecie, w którym o wszystkim tak naprawdę decyduje pieniądz. Trudno jest zatem wyobrazić sobie, by firmy działały etycznie i miały na celu przede wszystkim pilnowanie by konkurencji nie stało się nic złego. To nie działa w ten sposób. Firmy muszą przede wszystkim myśleć o sobie, bo z tego mają pieniądze. To co dzieje się u konkurencji jest ważne, ale tylko dla tego, że należy znać kroki tej konkurencji. Wszystkie pozostałe informacje nie są kompletnie istotne.

Teoria a biznes

W szkołach średnich czy też na studiach zapewne każdy z was miał przedmioty związane z prowadzeniem biznesu w Polsce. Miała to być ciekawa teoria, która przedstawi wam jak wyglądają w naszym kraju obciążenia osób prowadzących działalność gospodarczą, jak wyglądają struktury, jak prosto jest promować własną firmę oraz tym podobne tematy. W praktyce to co się dowiecie na takich zajęciach nie ma żadnej wartości, gdyż biznes w Polsce kształtuje się zupełnie inaczej. Prowadzenie działalności gospodarczej w naszym kraju jest bardzo trudne, kosztowne, wymaga cierpliwości oraz podejmowania ryzyka. Tylko takim sposobem można poważnie liczyć na to, że firma będzie rzeczywiście funkcjonowała. Bajki tyczące się zasad prowadzenia działalności, śmieszne wzory, wyznaczniki, prawa popytu i podaży – to wszystko nie ma sensu, a poświęcanie temu czasu jest jego marnowaniem. Na całym świecie nie ma żadnych praw – o wszystkim decyduje rynek, jak również działania prowadzone przez poszczególnych przedsiębiorców.

Praca w polskich firmach

Pracownicy polskich firm nieustannie narzekają na to, że wynagrodzenia jakie udaje się im uzyskiwać w firmach są o wiele za niskie. Cóż, nie powinniśmy im zaprzeczać, gdyż doskonale przecież wszyscy wiemy jak niskie są płace, a jak wysokie przy tym wszystkim są koszty życia w naszym kraju. Niskie wynagrodzenia w Polsce wywodzą się jednak z tego, jak mocno biznes w Polsce jest obciążony podatkami. Skoro firmy potrafią przekazywać do budżetu różnych instytucji nawet połowę tego co miesięcznie zarabiają to jakim sposobem przedsiębiorstwa mogą pracować sprawnie i płacić wysokie wynagrodzenia? Nie jest to możliwe. To rząd tak naprawdę decyduje o tym, że wasze wynagrodzenia są tak niskie. Samo obciążenie wynagrodzeń powoduje, że przedsiębiorcy mają trudności z kolejnymi zatrudnieniami, jak również zapanowaniem nad aktualną kadrą. By wszyscy działali rentowni konieczne jest stałe kontrolowanie wyników poszczególnych osób. Bez takiej kontroli nie ma szans na działalność na wysokim poziomie.

Obciążenia biznesu w Polsce

Prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce należy do najbardziej obciążonych finansowo w całej Europie. Polski przedsiębiorca musi liczyć się z obciążeniami, którym zupełnie może nie dać rady. O jakich środkach mówię? Przez pierwsze dwa lata firma musi płacić miesięcznie 350 zł składek na ZUS, ale po tych dwóch latach kwota się zwiększa i wynosi 900 zł! To ogromne obciążenie dla przedsiębiorstwa. Idąc dalej firma musi zapłacić 22% podatku VAT, a z tego co im zostanie jeszcze 18% podatku dochodowego. Tym sposobem firmy generujące bardzo wysokie dochody mimo wszystko wcale aż tak rentowne nie są. Wysoki podatki zawsze stanowiły poważny problem prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. Ich poziom momentami był tak bardzo zaskakujący, że w momentach kryzysowych z rynku znikały dziesiątki firm. Nie tak przecież powinna wyglądać rzeczywistość gospodarcza przedsiębiorców. By w Polsce zarabiać duże pieniądze należy przede wszystkim zmienić zasady działania firm. Dopóki koszty prowadzenia działalności są tak wysokie, nie ma szans by nasz kraj się rozwijał.

Środki z Unii na start

Unia Europejska przygotowała program, na mocy którego wspiera się polskich przedsiębiorców. Jeśli kwalifikujesz się do aktualnej grupy docelowej, do której kierowana jest oferta, to możesz starać się o przyznanie pieniędzy na prowadzenie własnego biznesu. Środki, które można otrzymać wynosi 40 tyś złotych i zazwyczaj na jedno miasto pieniądze otrzymuje kilkadziesiąt firm. Nim jednak otrzymasz te środki musisz przejść przez 6 kolejnych miesięcy szkoleń, które pozwolą wam na zdobycie odpowiedniego doświadczenia. Podczas szkoleń dowiecie się jak prowadzić firmę, by była dochodowa, a także zdobędziecie wiele informacji na temat zagadnień prawnych powiązanych z tymi właśnie kwestami. Środki z Unii Europejskiej pozwalają na sprawne rozkręcenie biznesu, ale należy pamiętać, że firma musi utrzymać się na rynku przez co najmniej dwa lata, a każda wydana złotówka z przyznanych środków musi być dokładnie wyliczona. Jeśli będziesz próbował w jakikolwiek sposób oszukiwać to musisz liczyć się nawet z możliwością trafienia do więzienia, bo takie kary grożą w tym wypadku za oszustwa.

nauka i biznes tematy ekonom przetargi szansa dla biznesu zalozenie firmy z przyjacielem jak wybrac konto osobiste w biznesie licza sie negocjacje import czyli poszukiwanie nowych produktow d 2 tematy ekonom d 2 pierwsze kroki z wlasna firma nie boj sie o swoj kredyt ekonomia panstwa darmowe czy platne konto bankowe banki w sluzbie ekonomii d 3 tematy ekonom d 3 skomplikowany swiat biznesu domowy budzet dzialy ekonomii wlasny sklep internetowy uslugi biur rachunkowych i doradcow ekonomicznych d 4 tematy ekonom d 4 kredyt samochodowy spolki wlasny biznes kupno spolek przeobrazenia spolek d 5 tematy ekonom d 5 forma spolki handel spolkami sprzedam kupie spolke sprzedaz przez internet bankowosc elektroniczna d 6 tematy ekonom d 6 dobra znajomosc matematyki serwisy aukcyjne bankomaty i terminale kredyty a dzisiejsze czasy kredyt gotowkowy czy dobry pomysl d 7 tematy ekonom d 7 kredyty a internet wyscig bankow kredyty hipoteczne oprocentowanie chwiejna sprawa porownaj oferty d 8 tematy ekonom d 8 bik doradca bankowy pomoze kredyt na samochod kredyt dla pracownikow ze sluzby zdrowia chwilowki d 9 tematy ekonom d 9 pozyczki prywatne provident kredyt konsolidacyjny kredyt rodzina na swoim kredyty refinansowe d 10 tematy ekonom d 10 kredyty odnawialne pozyczki spolecznosciowe kredyty dla firm postep techniczny kryzys w gospodarce d 11 tematy ekonom d 11 kredyt na firme rozne internetowe biznesy ekonomiczne kierunki studiow biznes i przedsiebiorczosc handel online d 12 tematy ekonom d 12 czym warto handlowac handlujemy w sieci ksiegowosc w firmie wcale nie taka trudna miedzynarodowe fast foody gdy prowadzisz wlasna dzialalnosc d 13 tematy ekonom d 13 franczyza czyli szukamy partnera biznesowego wspolnik w biznesie swiatowy biznes a mowily jaskolki czym warto handlowac w internecie d 14 tematy ekonom d 14 postaw na fachowe biuro rachunkowe konto oszczedzajace dysponowanie pieniedzmi konto w banku dysponowanie finansami d 15 tematy ekonom d 15 finanse rodziny ile miesiecy odlozyc jak dbac o wlasny budzet ile kosztuje promocja w biznesie promocja w biznesie d 16 tematy ekonom d 16 etyka w biznesie teoria a biznes praca w polskich firmach obciazenia biznesu w polsce srodki z unii na start d 17 tematy ekonom d 17 pierwszy biznes ze wsparciem uniwersalny biznes pierwszy biznes sprawdz czy jestes dobrym inwestorem jak zarzadzac domowym budzetem d 18 tematy ekonom d 18 ksiazki pomocne w kwestiach finansowych slow kilka o kryzysie dzisiaj trzeba miec leb do finansow zrozumienie gospodarki da ci duzo pieniedzy ekonomia stanowi podstawe udanego biznesu d 19 tematy ekonom d 19 biznes na trudne czasy spirala wzrostu kredyt na dom kiedy najlepiej rozpoczac prowadzenie wlasnej dzialalnosci dlaczego ziemia sie oplaca d 20 tematy ekonom d 20 jak w mily sposob mnozyc swoje pieniadze biuro rachunkowe zarabianie w sieci sposoby zarabiania w internecie firma w internecie