Szukaj
Ankieta - akcje spółek

  Jakie akcje z WIG20 posiadasz?

  • BZ WBK
  • ENEA
  • LOTOS
  • ORANGE
  • TAURON

  Zobacz wyniki

Kategorie
  Terminem finanse określamy proces gromadzenia, rozporządzania i wydawania pieniędzy. Co ciekawe, tym jednym terminem określimy zarówno kieszonkowe nastolatka jak i budżet całego państwa. Finanse dzielimy na przedmiotowe i podmiotowe. W przypadku finansów podmiotowych możemy wyróżnić finanse publiczne, finanse banków, przedsiębiorstw i ubezpieczeń, a także finanse gospodarstw domowych. Skupmy się na finansach publicznych oraz na finansach gospodarstw domowych. Finanse publiczne to wszystkie zgromadzone środki publiczne. Odpowiada za nie odpowiednie ministerstwo, jednak to jak zostaną one użyte leży także w gestii samorządów terytorialnych. Mogą one dowolnie rozporządzać zgromadzonymi środkami. Co ciekawe do podmiotów tworzących sektor finansów publicznych należą także ZUS, KRUS oraz NFZ czy PAN. Osoby odpowiedzialne za finanse publiczne zarządzają także długiem publicznych, a także zajmują się pożyczkami zaciągniętymi przez państwo. Jak widać wiele instytucji zajmuje się finansami publicznymi, natomiast równie ważny jest budżet domowy. Finanse gospodarstw domowych, zarządzane są przeważnie przez jedną osobę, choć ważne decyzje podejmowane są przez oboje małżonków. Należy wiedzieć, że finanse gospodarstwa domowego są tak samo ważne jak cały budżet państwa, ponieważ to od budżetu podstawowej komórki społecznej, zależy funkcjonowanie całego państwa. Część finansów gospodarstwa domowego, zostaje przekazana do ZUS na przyszłą emeryturę, następna część stanowi podatek dochodowy. Ostatnia część to pieniądze, które realnie trafiają do każdego pracownika w Polsce. serwis niszczarek warszawa www.mebleteo.pl/pl/c/Biurka-lekarskie/125

Archive for the ‘ekonom’ Category

Franczyza czyli szukamy partnera biznesowego

Partnera do wspólnego biznesu, można znaleźć na różne sposoby. Może nim przecież zostać koś z rodziny, posiadający odpowiedni kapitał lub znajomy. Jednak jeśli sami, myślimy o tym, aby dołączyć się do spółki w dodatku do takiej, która odnosi sukcesy, pomyślmy o franczyzie. Najprościej termin ten możemy wytłumaczyć, poprzez zawarcie umowy pomiędzy franczyzodawcą, a franczyzobiorcą. Franczyzodawca udziela nam licencji na sprzedaż określonych produktów lub usług, musi on nam także zapewnić odpowiednie przeszkolenie, które pomoże nam sprzedać dane produkty. Po angielsku termin ten określany jest jako franchising. Żeby zostać franczyzobiorcą, należy założyć działalność gospodarczą, ponieważ franczyzodawca i franczyzobiorca to dwa osobne podmioty. W ten oto prosty sposób, mamy możliwość zostania przedsiębiorcom sprzedającym bardzo znany produkt lub usługę na rynku. Niepotrzebna nam będzie reklama, ponieważ szyld znanej marki, będzie przyciągał do nas klientów. Jednak franczyzodawca może nakazać nam jak będzie wyglądał nasz sklep, a także gdzie i za jaką kwotę mamy zaopatrzyć się w cały sprzęt, niezbędny do prowadzenia naszej działalności. Oczywiście towar, który będziemy oferować także możemy kupować jedynie u franczyzodawcy. W dodatku pieniądze z jego sprzedaży, nie są naszym zyskiem. Przeważnie współpraca opiera się na prowizjach ze sprzedaży, które wypłaca nam franczyzodawca w wyznaczonym w umowie, terminie. Franczyzodawca ma także prawo do kontrolowania jakości w naszym punkcie.

Wspólnik w biznesie

Jeśli planujemy otworzyć własny biznes, jednak myślimy o czymś naprawdę dużym, może okazać się, że nasze finanse są niewystarczające. W takim wypadku, konieczne będzie znalezienia wspólnika. Partner biznesowy, powinien być kimś komu możemy bezgranicznie ufać, dlatego dobrze jest, jeśli będzie to ktoś nam bliski. Sami możemy rozejrzeć się po innych firmach i przekonamy się, że większość spółek to małżeństwa, rodzeństwo lub osoby spokrewnione w inny sposób. Oczywiście możemy zawrzeć spółkę z dowolną osobą i nie ma to żadnego znacznie ze strony prawnej. Ważne jest tylko to, aby mieć do niej zaufanie i mieć pewność, że nie opróżni naszego konta firmowego bez naszej zgody. W przypadku spółek nie zakłada się działalności gospodarczej, tylko dokonuje się wpisu w tak zwanym KRSie, czyli Krajowym Rejestrze Sądowym. Do wyboru mamy jedną z kilku spółek osobowych lub kapitałowych. Jednak przeważnie w przypadku spółki o działaniu lokalnym dokonuje się otwarcia spółki osobowej. Mamy tutaj możliwość wybrania spółki jawnej, partnerskiej, komandytowej lub komandytowo – aukcyjnej. Spółka jawna tym różni się od spółki partnerskiej, że w spółce partnerskiej można jedynie wykonywać wolny zawód. Nie można więc, tak jak w spółce jawnej utworzyć spółkę w celu handlowania lub produkowania produktów. W spółce komandytowej, za długi wierzycieli odpowiada jeden wspólnik czyli komplementariusz, natomiast w spółce komandytowo – akcyjnej, jeden ze wspólników jest akcjonariuszem i nie odpowiada on za długi firmy.

Światowy biznes

Światowy biznes rządzi się swoimi prawami. Jest on zupełnie różny od naszych maleńkich firm. Większość z biznesowych potentatów to osoby związane z komputerami. Jedni tworzą oprogramowanie tak jak firma Microsoft, która zapewniła Billowi Gates’owi, miliardy, a inni tworzą serwisy internetowe, które zdobywają ogromną popularność. Do tej drugiej grupy możemy zaliczyć Marka Zuckerberga, który stworzył Facebooka, obecnie najbardziej popularny portal społecznościowy, który dał mu miliardy i ciągle przynosi zyski. W Polsce również mamy kilku przedsiębiorców, którzy w naszej krajowej skali, mogą zostać uznani za bogatych. Jednak żaden z nich, nie prowadzi interesów na międzynarodową skalę. W dodatku żaden z nich nie oferuje swoich produktów poza granicami Polski. Kiedyś, aby móc zostać milionerem, należało bogacić się przez pokolenia. Do niedawna mówiło się, że pierwszy milion trzeba ukraść. Jednak patrząc na kariery takich osób jak Gates czy Zuckerberg, mamy wątpliwości czy pierwsze i drugie twierdzenie są dzisiaj aktualne. Obecnie liczą się multimedia i wirtualna rzeczywistość, każdy kto jest wstanie zaprezentować jeszcze coś nowego w tej branży, ma szanse na zostanie milionerem, a nawet miliarderem. Z każdym kolejnym rokiem rozwoju internetu oraz całej branży informatycznej, wymyślenie czegoś świeżego staje się coraz trudniejsze. Należy więc wykazać się pomysłowością i kreatywnością. Oczywiście należy znać się na tej branży, aby mieć jakąkolwiek możliwość rozpropagowania naszego pomysłu.

A mówiły jaskółki

Kończąc przysłowie zawarte w tytule należy stwierdzić, że ?nie dobre są spółki?. Przekonało się już o tym wiele osób, zarówno tych, którzy prowadzą niewielki biznes w małym miasteczku, jak również tych, których zna cały świat. Oczywiście nigdy nie należy uogólniać i twierdzić, że spółki są złe, bo to oczywiście nieprawda. Jednak jeśli myślimy poważnie o założeniu spółki, dokładnie przemyślmy kto powinien zostać naszym wspólnikiem. Dobrze jeśli przeanalizujemy wszystkie za i przeciw otwarciu spółki, Być może więcej korzyści przyniesie nam otwarcie, samodzielnej działalności gospodarczej. Przeważnie otwiera się spółkę z jednego powodu, braku wystarczających funduszy. Jeśli brakuje nam pieniędzy na otwarcie, naszej firmy, możemy wziąć kredyt lub dobrać sobie wspólnika. Obie formy pożyczki mają swoje wady i zalety. W przypadku banku, należy pamiętać, że pożyczkę należy spłacić, obojętnie czy nasz biznes wypali, czy nie. Jest więc to rozwiązanie ryzykowne, ponieważ obecnie wiele firm upada, choćby wskutek kryzysu, czy otwarcia coraz większej ilości galerii handlowych. Pożyczki bankowe, zdecydowanie bardziej są opłacalne w przypadku chęci rozwoju naszej firmy. Jeśli mamy klientów, ale chcemy się rozwijać, wtedy dobrze jest wziąć kredyt. Otwierając biznes, dobrze jest mieć wspólnika z dwóch powodów. Po pierwsze jego wkład finansowy nie wymaga zwrotu. W zależności od włożonej kwoty, będzie pobierał odpowiedni procent zysków. Po drugie wspólnik załatwi za nas część spraw, na przykład w urzędach.

Czym warto handlować w internecie

Coraz więcej osób, zakłada biznes w internecie. Można w ten sposób oferować usługi lub produkty. Jeśli chcemy sprzedawać produkty przez internet i szybko przebić się przez rynek internetowy, koniecznie musimy wejść w branżę, która albo jest jeszcze w Polsce nieznana, albo nie rozpowszechniona. Najlepiej jest brać sprawdzone pomysły z zachodu. Choć oczywiście nie jest powiedziane, że na naszym rynku się one sprawdzą, ponieważ wynagrodzenie w Polsce, znacznie różni się od tego zza zachodniej granicy. Warto więc zacząć nasze poszukiwania od przeanalizowania rynku. Możemy nawet poszperać po forach internetowych i dowiedzieć się czego w Polsce najbardziej brakuje polakom. W takim wypadku, dobrze jest znać język obcy, aby móc rozpocząć współpracę z hurtowniami z zza granicy. Bardzo dobrze od pewnego czasu, rozwija się rynek związany z rękodziełem artystycznym, a także z produktami ekologicznymi. Warto więc pomyśleć o tego typu produktach w naszym sklepie. Ekologiczna żywność, może być strzałem w dziesiątkę. Produkty ekologiczne to niekoniecznie żywność, ale na przykład drewniane klocki, które są przyjazne dla środowiska i przeważnie ręcznie robione. Ten wyrób jest jednym z najczęściej kupowanych polskich produktów za granicą, warto więc pomyśleć o zwiększeniu popularności w rodzimym kraju. Sprzedaż własnoręcznie wykonanych wyrobów, lub sprzedaż półproduktów do technik rękodzielniczych to także przyszłościowa branża, która ciągle w naszym kraju się rozwija, a wiele produktów dostarczanych jest do nas zza granicy.

nauka i biznes tematy ekonom przetargi szansa dla biznesu zalozenie firmy z przyjacielem jak wybrac konto osobiste w biznesie licza sie negocjacje import czyli poszukiwanie nowych produktow d 2 tematy ekonom d 2 pierwsze kroki z wlasna firma nie boj sie o swoj kredyt ekonomia panstwa darmowe czy platne konto bankowe banki w sluzbie ekonomii d 3 tematy ekonom d 3 skomplikowany swiat biznesu domowy budzet dzialy ekonomii wlasny sklep internetowy uslugi biur rachunkowych i doradcow ekonomicznych d 4 tematy ekonom d 4 kredyt samochodowy spolki wlasny biznes kupno spolek przeobrazenia spolek d 5 tematy ekonom d 5 forma spolki handel spolkami sprzedam kupie spolke sprzedaz przez internet bankowosc elektroniczna d 6 tematy ekonom d 6 dobra znajomosc matematyki serwisy aukcyjne bankomaty i terminale kredyty a dzisiejsze czasy kredyt gotowkowy czy dobry pomysl d 7 tematy ekonom d 7 kredyty a internet wyscig bankow kredyty hipoteczne oprocentowanie chwiejna sprawa porownaj oferty d 8 tematy ekonom d 8 bik doradca bankowy pomoze kredyt na samochod kredyt dla pracownikow ze sluzby zdrowia chwilowki d 9 tematy ekonom d 9 pozyczki prywatne provident kredyt konsolidacyjny kredyt rodzina na swoim kredyty refinansowe d 10 tematy ekonom d 10 kredyty odnawialne pozyczki spolecznosciowe kredyty dla firm postep techniczny kryzys w gospodarce d 11 tematy ekonom d 11 kredyt na firme rozne internetowe biznesy ekonomiczne kierunki studiow biznes i przedsiebiorczosc handel online d 12 tematy ekonom d 12 czym warto handlowac handlujemy w sieci ksiegowosc w firmie wcale nie taka trudna miedzynarodowe fast foody gdy prowadzisz wlasna dzialalnosc d 13 tematy ekonom d 13 franczyza czyli szukamy partnera biznesowego wspolnik w biznesie swiatowy biznes a mowily jaskolki czym warto handlowac w internecie d 14 tematy ekonom d 14 postaw na fachowe biuro rachunkowe konto oszczedzajace dysponowanie pieniedzmi konto w banku dysponowanie finansami d 15 tematy ekonom d 15 finanse rodziny ile miesiecy odlozyc jak dbac o wlasny budzet ile kosztuje promocja w biznesie promocja w biznesie d 16 tematy ekonom d 16 etyka w biznesie teoria a biznes praca w polskich firmach obciazenia biznesu w polsce srodki z unii na start d 17 tematy ekonom d 17 pierwszy biznes ze wsparciem uniwersalny biznes pierwszy biznes sprawdz czy jestes dobrym inwestorem jak zarzadzac domowym budzetem d 18 tematy ekonom d 18 ksiazki pomocne w kwestiach finansowych slow kilka o kryzysie dzisiaj trzeba miec leb do finansow zrozumienie gospodarki da ci duzo pieniedzy ekonomia stanowi podstawe udanego biznesu d 19 tematy ekonom d 19 biznes na trudne czasy spirala wzrostu kredyt na dom kiedy najlepiej rozpoczac prowadzenie wlasnej dzialalnosci dlaczego ziemia sie oplaca d 20 tematy ekonom d 20 jak w mily sposob mnozyc swoje pieniadze biuro rachunkowe zarabianie w sieci sposoby zarabiania w internecie firma w internecie