Szukaj
Ankieta - akcje spółek

  Jakie akcje z WIG20 posiadasz?

  • BZ WBK
  • ENEA
  • LOTOS
  • ORANGE
  • TAURON

  Zobacz wyniki

  Terminem finanse określamy proces gromadzenia, rozporządzania i wydawania pieniędzy. Co ciekawe, tym jednym terminem określimy zarówno kieszonkowe nastolatka jak i budżet całego państwa. Finanse dzielimy na przedmiotowe i podmiotowe. W przypadku finansów podmiotowych możemy wyróżnić finanse publiczne, finanse banków, przedsiębiorstw i ubezpieczeń, a także finanse gospodarstw domowych. Skupmy się na finansach publicznych oraz na finansach gospodarstw domowych. Finanse publiczne to wszystkie zgromadzone środki publiczne. Odpowiada za nie odpowiednie ministerstwo, jednak to jak zostaną one użyte leży także w gestii samorządów terytorialnych. Mogą one dowolnie rozporządzać zgromadzonymi środkami. Co ciekawe do podmiotów tworzących sektor finansów publicznych należą także ZUS, KRUS oraz NFZ czy PAN. Osoby odpowiedzialne za finanse publiczne zarządzają także długiem publicznych, a także zajmują się pożyczkami zaciągniętymi przez państwo. Jak widać wiele instytucji zajmuje się finansami publicznymi, natomiast równie ważny jest budżet domowy. Finanse gospodarstw domowych, zarządzane są przeważnie przez jedną osobę, choć ważne decyzje podejmowane są przez oboje małżonków. Należy wiedzieć, że finanse gospodarstwa domowego są tak samo ważne jak cały budżet państwa, ponieważ to od budżetu podstawowej komórki społecznej, zależy funkcjonowanie całego państwa. Część finansów gospodarstwa domowego, zostaje przekazana do ZUS na przyszłą emeryturę, następna część stanowi podatek dochodowy. Ostatnia część to pieniądze, które realnie trafiają do każdego pracownika w Polsce.

Archive for the ‘ekonom’ Category

Czym warto handlować

Takie pytanie stawia sobie wielu przedsiębiorców, którzy chcą rozszerzyć swoją działalność gospodarczą, a także takich, którzy dopiero rozpoczynają przygodę z własnym biznesem. Istnieje wiele pomysłów na dobry biznes, jednak żaden z nich się nie sprawdzi, jeśli nie przeanalizujemy naszego rynku. W mieście kilkudziesięciotysięcznym, może nie być miejsca dla kolejnej galerii rękodzieła, czy sklepu z ekologiczną żywnością. Zwłaszcza produkty niszowe, powinny być sprzedawane w dużych miastach i choć tam z pewnością istnieje już niejeden sklep sprzedający podobne towary do naszych to jest większe prawdopodobieństwo, że znajdziemy tam klientów, niż w niewielkim miasteczku, gdzie większość płac, oddalona jest znacznie od średniej krajowej. Po analizie rynku, warto również zastanowić się czy nie zainwestować w sprzedaż przez internet. Możemy albo całkowicie zaryzykować i otworzyć sklep internetowy, albo prowadzić sklep stacjonarny i dodatkowo zajmować się sklepem internetowym. Taka sytuacja będzie od nas wymagała wiele pracy, ponieważ należy na bieżąco dodawać i usuwać produkty ze sklepu internetowego. Możemy także mieć większe ambicje i pokusić się o sprzedaż za granicę. W takim wypadku dobrze jest się zapoznać z produktami polskimi, które najlepiej sprzedają się za granicą. W pierwszej dziesiątce znajdziemy takie produkty jak krasnale ogrodowe, które pokochali nasi sąsiedzi zza odry, a także wyroby góralskie, które umiłowały sobie fanki stylu ethno. Na liście nie mogło zabraknąć polskiej wódki, a na szczycie listy uplasował się lniany obrus.

Handlujemy w sieci

Handel przez internet, bardzo różni się od stacjonarnego sklepu. Przekonało się o tym, wiele osób, których firmy internetowe padły, przez brak klientów. Obecnie w sieci istnieje bardzo wiele firm oferujących produkty lub usługi. Praktycznie znaleźć możemy w internecie sklep z każdej branży. Tak szybki rozwój internetu pozwolił klientom na wygodniejsze kupowanie. Coraz większa ilość konsumentów kupuje przez internet co jest znakiem, dla nowych firm, że warto inwestować w e-biznes. Jednak to, że umieścimy naszą firmę w sieci, nie oznacza od razu, że będziemy mieć mnóstwo klientów. Warto zadbać o odpowiednią promocję. Tutaj pojawia się pewien problem, ponieważ za promocję w internecie, zapłacimy znacznie więcej niż za wizytówki, ulotki czy szyld nad sklepem stacjonarnym, które mogłyby skutecznie nas rozreklamować. Na początku warto zacząć reklamę poprzez pozycjonowanie. Najlepiej, jeśli nasz sklep internetowy, będzie tworzony przez profesjonalną firmę, która od razu zajmie się jej pozycjonowaniem. Oznacza to, że po wpisaniu w wyszukiwarkę danej frazy, którą sami ustalimy, nasz sklep wyskoczy jako pierwszy lub na pierwszej stronie. Taka sytuacja sprawi, że z pewnością będziemy mieć duże szanse na pozyskanie klientów. Następną formą promocji są portale społecznościowe. Warto na nich utworzyć fikcyjne konta i promować swój sklep, dodając na przykład promocje, specjalnie dla naszych przyjaciół z portali społecznościowych. Najdroższą formą reklamy, będzie wyświetlanie baneru na portalach tematycznych.

Księgowość w firmie wcale nie taka trudna

Własny biznes to faktycznie nie lada wyzwanie, ale jeżeli masz już dość pracy na etacie, w takim razie na niechybnie warto przemyśleć sprawę o ustanowieniu własnej działalności. Na początek na pewno warto zdecydować się na wyszukanie dobrego pomysłu, dobry pomysł na biznes jest akurat w tym przypadku de facto bardzo istotny i bez niego ani rusz. Jeśli już odszukamy odpowiedni projekt, w takim przypadku na pewno warto zająć się kwestiami nieco bardziej formalnymi, a więc odwiedzeniem poszczególnych urzędów. Musimy odwiedzić w szczególności urząd skarbowy i zakład ubezpieczeń społecznych, te wizyty są więc konieczne. Co więcej, jeśli nasza firma zostanie już założona, wówczas na bank musimy zastanowić się także, kto będzie zajmował się naszymi kwestiami księgowymi. Prawdopodobnie powinna nas zaintrygować przede wszystkim innowacyjna księgowość internetowa w firmie, która ma wiele zalet. Dzięki niej możemy nie ledwie zaoszczędzić dużo czasu, a toż wiadomo, że czas to pieniądz, ale także powierzyć księgowość naszej firmy w ręce profesjonalistów.

Międzynarodowe fast foody

Fast foody, uważane są za rodzaj kuchni amerykańskiej, bo właśnie tam zostały założone pierwsze firmy, zajmujące się sprzedażą hamburgerów i hot-dogów. Jednak z czasem, moda na szybkie jedzenie, jakim są fast foody, rozprzestrzeniła się na pozostałe kontynenty. Także do nas dotarli giganci szybkiego jedzenia. Istnieje kilka marek fast – foodów, znanych na całym świecie. Jednak ostatnio zostały przeprowadzone badanie, które pokazują znaczny spadek popularności czołowych producentów jedzenia typu fast food. Do pierwszej ligi dostały się za to marki o których nikt w Europie jeszcze nie słyszał. Oznacza to, że prawdopodobnie już wkrótce na nasz rynek zagoszczą nowi producenci, którzy oferują nie tylko typowe hamburgery. Wielu z nich oferuje bowiem szybkie jedzenie meksykańskie, a także pizze. Jednak na pierwszym miejscu, znajduje się sieć fast food, którą pokochali amerykanie, właśnie za hamburgery. Według większości klientów w tej sieci fast food, obsługa jest wyjątkowo miła, jakość potraw, znacznie przebija znane marki szybkiego jedzenia, a co więcej potrawy są tańsze niż gdzie indziej i dużo szybciej znajdą się na naszym talerzu. Możemy być więc pewni, że za niedługo, zobaczymy nowe szyldy w całej Europie. Ten producent fast foodów z pewnością wkroczy także na nasz rynek. Pojawia się tylko pytanie, jaki będzie miało to wpływ, na znanych producentów szybkiego jedzenia? Być może zniknie część z ich sklepów, a być może ich popularność jest już tak duża, że i tak utrzymają się na rynku, dzięki stałym klientom.

Gdy prowadzisz własną działalność

Jeżeli już od dłuższego czasu zastanawiasz się nad prowadzeniem prywatnej działalności, wówczas niewątpliwie warto zdecydować się na zaznajomienie z kilkoma zasadniczymi rzeczami, dzięki jakim prawdopodobnie swobodniej będzie ci podjąć decyzję.Przede wszystkim musisz mieć pojęcie, na początku zawsze ogromnie ważny jest pomysł na biznes, dzięki któremu będziesz zdołał zdecydować które usługi będziesz świadczyć czy które artykuły będziesz sprzedawać. Na pewno własny biznes to nie taka prosta sprawa, ale jak się okazuje, coraz większa liczba osób decyduje się na podjęcie tego wyzwania, rezygnując w związku z tym z roboty na etacie.Oczywiście samo założenie prywatnej firmy to jeszcze nie wsio, niezwykle ważne jest także zdecydowanie o tym, w jaki sposób będziemy się obliczać i kto będzie się zajmował sprawami kadrowo – płacowymi w naszej jednostce. Prawdopodobnie warto, by zaciekawiła nas współczesna księgowość internetowa, w ten sposób wszelakie sprawy powiązane z płacami, kadrami i z rozliczeniami będą przebiegać za pośrednictwem sieci, dzięki czemu będziemy mogli równocześnie zaoszczędzić faktycznie sporo czasu.

nauka i biznes tematy ekonom przetargi szansa dla biznesu zalozenie firmy z przyjacielem jak wybrac konto osobiste w biznesie licza sie negocjacje import czyli poszukiwanie nowych produktow d 2 tematy ekonom d 2 pierwsze kroki z wlasna firma nie boj sie o swoj kredyt ekonomia panstwa darmowe czy platne konto bankowe banki w sluzbie ekonomii d 3 tematy ekonom d 3 skomplikowany swiat biznesu domowy budzet dzialy ekonomii wlasny sklep internetowy uslugi biur rachunkowych i doradcow ekonomicznych d 4 tematy ekonom d 4 kredyt samochodowy spolki wlasny biznes kupno spolek przeobrazenia spolek d 5 tematy ekonom d 5 forma spolki handel spolkami sprzedam kupie spolke sprzedaz przez internet bankowosc elektroniczna d 6 tematy ekonom d 6 dobra znajomosc matematyki serwisy aukcyjne bankomaty i terminale kredyty a dzisiejsze czasy kredyt gotowkowy czy dobry pomysl d 7 tematy ekonom d 7 kredyty a internet wyscig bankow kredyty hipoteczne oprocentowanie chwiejna sprawa porownaj oferty d 8 tematy ekonom d 8 bik doradca bankowy pomoze kredyt na samochod kredyt dla pracownikow ze sluzby zdrowia chwilowki d 9 tematy ekonom d 9 pozyczki prywatne provident kredyt konsolidacyjny kredyt rodzina na swoim kredyty refinansowe d 10 tematy ekonom d 10 kredyty odnawialne pozyczki spolecznosciowe kredyty dla firm postep techniczny kryzys w gospodarce d 11 tematy ekonom d 11 kredyt na firme rozne internetowe biznesy ekonomiczne kierunki studiow biznes i przedsiebiorczosc handel online d 12 tematy ekonom d 12 czym warto handlowac handlujemy w sieci ksiegowosc w firmie wcale nie taka trudna miedzynarodowe fast foody gdy prowadzisz wlasna dzialalnosc d 13 tematy ekonom d 13 franczyza czyli szukamy partnera biznesowego wspolnik w biznesie swiatowy biznes a mowily jaskolki czym warto handlowac w internecie d 14 tematy ekonom d 14 postaw na fachowe biuro rachunkowe konto oszczedzajace dysponowanie pieniedzmi konto w banku dysponowanie finansami d 15 tematy ekonom d 15 finanse rodziny ile miesiecy odlozyc jak dbac o wlasny budzet ile kosztuje promocja w biznesie promocja w biznesie d 16 tematy ekonom d 16 etyka w biznesie teoria a biznes praca w polskich firmach obciazenia biznesu w polsce srodki z unii na start d 17 tematy ekonom d 17 pierwszy biznes ze wsparciem uniwersalny biznes pierwszy biznes sprawdz czy jestes dobrym inwestorem jak zarzadzac domowym budzetem d 18 tematy ekonom d 18 ksiazki pomocne w kwestiach finansowych slow kilka o kryzysie dzisiaj trzeba miec leb do finansow zrozumienie gospodarki da ci duzo pieniedzy ekonomia stanowi podstawe udanego biznesu d 19 tematy ekonom d 19 biznes na trudne czasy spirala wzrostu kredyt na dom kiedy najlepiej rozpoczac prowadzenie wlasnej dzialalnosci dlaczego ziemia sie oplaca d 20 tematy ekonom d 20 jak w mily sposob mnozyc swoje pieniadze biuro rachunkowe zarabianie w sieci sposoby zarabiania w internecie firma w internecie