Szukaj
Ankieta - akcje spółek

  Jakie akcje z WIG20 posiadasz?

  • BZ WBK
  • ENEA
  • LOTOS
  • ORANGE
  • TAURON

  Zobacz wyniki

Kategorie
  Terminem finanse określamy proces gromadzenia, rozporządzania i wydawania pieniędzy. Co ciekawe, tym jednym terminem określimy zarówno kieszonkowe nastolatka jak i budżet całego państwa. Finanse dzielimy na przedmiotowe i podmiotowe. W przypadku finansów podmiotowych możemy wyróżnić finanse publiczne, finanse banków, przedsiębiorstw i ubezpieczeń, a także finanse gospodarstw domowych. Skupmy się na finansach publicznych oraz na finansach gospodarstw domowych. Finanse publiczne to wszystkie zgromadzone środki publiczne. Odpowiada za nie odpowiednie ministerstwo, jednak to jak zostaną one użyte leży także w gestii samorządów terytorialnych. Mogą one dowolnie rozporządzać zgromadzonymi środkami. Co ciekawe do podmiotów tworzących sektor finansów publicznych należą także ZUS, KRUS oraz NFZ czy PAN. Osoby odpowiedzialne za finanse publiczne zarządzają także długiem publicznych, a także zajmują się pożyczkami zaciągniętymi przez państwo. Jak widać wiele instytucji zajmuje się finansami publicznymi, natomiast równie ważny jest budżet domowy. Finanse gospodarstw domowych, zarządzane są przeważnie przez jedną osobę, choć ważne decyzje podejmowane są przez oboje małżonków. Należy wiedzieć, że finanse gospodarstwa domowego są tak samo ważne jak cały budżet państwa, ponieważ to od budżetu podstawowej komórki społecznej, zależy funkcjonowanie całego państwa. Część finansów gospodarstwa domowego, zostaje przekazana do ZUS na przyszłą emeryturę, następna część stanowi podatek dochodowy. Ostatnia część to pieniądze, które realnie trafiają do każdego pracownika w Polsce.

Książki pomocne w kwestiach finansowych

Jesteśmy żądni pieniędzy. Nic dziwnego. Przyszło nam żyć w czasach, gdy o każda złotówkę trzeba zaciekle walczyć, a następnie walczyć samym sobą, by jej nie wydać. To nie są normalne czasy, to nie jest normalna sytuacja, gdy większość społeczeństwa musi kombinować, by móc żyć w miarę spokojnie. Chętnie imamy się każdej pracy, nawet wyzyskowej. Do tego równie chętnie chwytamy się porad. Dlatego też w dzisiejszym świecie nie ma problemu z zainteresowaniem książkami tematycznymi o ekonomii, finansach i oszczędzaniu. Jest ich całe zatrzęsienie na rynku. W bardzo szybkim tempie została wypełniona nisza, co do tego nie ma żadnych wątpliwości. Autorzy i wydawcy prężnie postarali się o to, by ludzie szukający inspiracji w poradnikach mogli szybko ją znaleźć. Czy skutecznie? Różnie to bywa. Choć udowodnione jest, że już samo regularne czytanie o ludziach sukcesu może w nas wyrobić odpowiednie nawyki przyjazne temu, by samemu odnosić sukcesy. Zatem stare powiedzenie o tym, że książka jest najlepszym przyjacielem, przetrwało do dziś i wciąż wiedzie prym.

Słów kilka o kryzysie

Słówko kryzys dotyka nas praktycznie codziennie. Słyszymy je ciągle w mediach, gdzie ma już swoje trwałe miejsce, a do tego sami borykamy się często z ekonomicznymi problemami. Dla każdego kryzys gospodarczy oznacza zupełnie co innego. Dla jednych jest okazją do narzekania i zwalania winy za całą złą sytuację na instytucje z zewnątrz, a dla innych kryzys jest szansą na niesamowity wręcz zysk. Musisz wiedzieć, czytelniku, że kryzys jest wielką ewolucją gospodarki i jakby zrzuceniem z niej wszystkiego co złe. Gospodarka światowa, aby trwale wyjść z kryzysu musi pozbyć się wszystkich negatywnych zjawisk i po prostu uruchomić się jak gdyby od nowa. Wszystko wskazuje na to, że dzisiaj kryzysy są wywoływane przez zjawiska, które nazywane są finansowymi. To bankierzy i banki centralne decydują o ilości pieniądza w obiegu.

Dzisiaj trzeba mieć łeb do finansów

Trudne ekonomiczne czasy wymagają poświęcenia w zakresie finansów. Każdy człowiek powinien nastawić się na jak najlepsze gospodarowanie dostępnymi zasobami. Jest to stosunkowo łatwe, jeżeli zdasz sobie sprawę z powagi sytuacji. Żyjemy w świecie, który obfituje w okazje finansowe, ale jest także przesiąknięty pułapkami. Aby w nie nie wpadać, trzeba poświęcić chwilę uwagi na pojęcia ekonomiczne. Kruczki prawne są np. bardzo szeroko wykorzystywane w świecie biznesu. Okazuje się, że najpotężniejsze firmy przeznaczają na podatki mniej pieniędzy niż przeciętny Kowalski. Jak to się dzieje? Ogólnie rzecz biorąc specjaliści podatkowi doskonale wiedzą jak mogą odpisywać od ogólnej wartości podatku wiele rzeczy, a przeciętny człowiek takiej wiedzy nie posiada. Wystarczy jednak chociaż minimum informacji, aby poznawać luki w prawie i stać się przynajmniej trochę bogatszym człowiekiem.

Zrozumienie gospodarki da Ci dużo pieniędzy

Ludzie mają to do siebie, że cały czas zastanawiają się jak mogą zdobyć więcej pieniędzy. Jest prosta odpowiedź na ten dylemat. Wystarczy poznać prawidła ekonomiczne, którymi rządzi się współczesna gospodarka oraz poćwiczyć inwestowanie. Te dziedziny na pewno w długim okresie zapewnią ci sukces o jakim od zawsze marzysz. Ogólnie rzecz biorąc inwestowanie jest pewnego rodzaju sztuką, ale samo zrozumienie gospodarki wiele już znaczy dla Twojego portfela, który prawdopodobnie do grubych nie należy. Musisz zrozumieć, że rozbudzenie w sobie prostej ekonomicznej logiki może stać się przyczyną Twoich finansowych sukcesów. W każdym razie warto o to zadbać póki jesteś w miarę młodym człowiekiem. Na emeryturze jak wiesz będzie już za późno na jakiekolwiek zmiany. Podsumowując wiesz już czym jest w istocie gospodarka i będziesz mógł ją stopniowo poznawać za pośrednictwem najlepszej literatury.

Ekonomia stanowi podstawę udanego biznesu

Jeżeli mamy zamiar rozpocząć prowadzenie własnej firmy lub działalności gospodarczej powinniśmy najpierw zapoznać się z podstawowymi wiadomościami z zakresu mikro i makro ekonomi. Ponieważ te dwa elementy są najwłaściwszą droga do sukcesu. Właściwa analiza ekonomiczna jak również perfekcyjnie przygotowany biznes plan stanowi fundament naszej firmy. Elementy te i postępowanie zgodnie z zawartymi w nich informacjami i wskazówkami przeprowadzą nas przez wszystkie kolejne etapy począwszy od budowania ogólnej struktury organizacyjnej firmy po przez wytyczenie kierunku rozwoju naszej firmy, aż do oceny i płynności finansowej naszego przedsiębiorstwa. Ekonomia i jej strategie umożliwia nam sporządzenie bilansu zysku i strat jak również określą, na jakie inwestycje i w jakim stopniu możemy sobie pozwolić w bieżącym okresie rozliczeniowym. Szczególnie istotne okazuje się wdrażanie zasad ekonomii, jeśli jesteśmy początkującymi przedsiębiorcami i nie mamy jeszcze tak rozległej wiedzy, co do zasad panujących na rynku, na którym pragniemy zaistnieć.

nauka i biznes tematy ekonom przetargi szansa dla biznesu zalozenie firmy z przyjacielem jak wybrac konto osobiste w biznesie licza sie negocjacje import czyli poszukiwanie nowych produktow d 2 tematy ekonom d 2 pierwsze kroki z wlasna firma nie boj sie o swoj kredyt ekonomia panstwa darmowe czy platne konto bankowe banki w sluzbie ekonomii d 3 tematy ekonom d 3 skomplikowany swiat biznesu domowy budzet dzialy ekonomii wlasny sklep internetowy uslugi biur rachunkowych i doradcow ekonomicznych d 4 tematy ekonom d 4 kredyt samochodowy spolki wlasny biznes kupno spolek przeobrazenia spolek d 5 tematy ekonom d 5 forma spolki handel spolkami sprzedam kupie spolke sprzedaz przez internet bankowosc elektroniczna d 6 tematy ekonom d 6 dobra znajomosc matematyki serwisy aukcyjne bankomaty i terminale kredyty a dzisiejsze czasy kredyt gotowkowy czy dobry pomysl d 7 tematy ekonom d 7 kredyty a internet wyscig bankow kredyty hipoteczne oprocentowanie chwiejna sprawa porownaj oferty d 8 tematy ekonom d 8 bik doradca bankowy pomoze kredyt na samochod kredyt dla pracownikow ze sluzby zdrowia chwilowki d 9 tematy ekonom d 9 pozyczki prywatne provident kredyt konsolidacyjny kredyt rodzina na swoim kredyty refinansowe d 10 tematy ekonom d 10 kredyty odnawialne pozyczki spolecznosciowe kredyty dla firm postep techniczny kryzys w gospodarce d 11 tematy ekonom d 11 kredyt na firme rozne internetowe biznesy ekonomiczne kierunki studiow biznes i przedsiebiorczosc handel online d 12 tematy ekonom d 12 czym warto handlowac handlujemy w sieci ksiegowosc w firmie wcale nie taka trudna miedzynarodowe fast foody gdy prowadzisz wlasna dzialalnosc d 13 tematy ekonom d 13 franczyza czyli szukamy partnera biznesowego wspolnik w biznesie swiatowy biznes a mowily jaskolki czym warto handlowac w internecie d 14 tematy ekonom d 14 postaw na fachowe biuro rachunkowe konto oszczedzajace dysponowanie pieniedzmi konto w banku dysponowanie finansami d 15 tematy ekonom d 15 finanse rodziny ile miesiecy odlozyc jak dbac o wlasny budzet ile kosztuje promocja w biznesie promocja w biznesie d 16 tematy ekonom d 16 etyka w biznesie teoria a biznes praca w polskich firmach obciazenia biznesu w polsce srodki z unii na start d 17 tematy ekonom d 17 pierwszy biznes ze wsparciem uniwersalny biznes pierwszy biznes sprawdz czy jestes dobrym inwestorem jak zarzadzac domowym budzetem d 18 tematy ekonom d 18 ksiazki pomocne w kwestiach finansowych slow kilka o kryzysie dzisiaj trzeba miec leb do finansow zrozumienie gospodarki da ci duzo pieniedzy ekonomia stanowi podstawe udanego biznesu d 19 tematy ekonom d 19 biznes na trudne czasy spirala wzrostu kredyt na dom kiedy najlepiej rozpoczac prowadzenie wlasnej dzialalnosci dlaczego ziemia sie oplaca d 20 tematy ekonom d 20 jak w mily sposob mnozyc swoje pieniadze biuro rachunkowe zarabianie w sieci sposoby zarabiania w internecie firma w internecie